Užívanie niektorých liekov môže viesť k zmenám hmotnosti, čím môže tvoju cestu za vysnívanou postavou výrazne skomplikovať. Priberá sa z liekov? Na to sa pozrieme v dnešnom článku – ktorých liečiv sa to týka a akým spôsobom hmotnosť ovplyvňujú?
Priberá sa z liekov a aké sú príčiny?
1. Metabolické zmeny
Niektoré liečivá priamo ovplyvňujú metabolizmus a prírastok hmotnosti či chudnutie (lieky na štítnu žľazu, beta-blokátory na tlak a srdce).
2. Ovplyvnenie chuti do jedla
Najčastejšou príčinou priberania počas užívania liekov je zvýšený apetít (antidepresíva, kortikoidy). Čo však nie je úplne najhorší scenár, nakoľko pokiaľ vieš tieto chute zvládnuť, vyhrala si!
3. Zadržiavanie tekutín
Niektoré liečivá zadržiavajú v tele vodu, čo vedie k opuchom a zvyšovaniu čísla na váhe. To sa dá však ľahko ovplyvniť zmenou dávkovania, či nastavením tzv. antidiuretickej liečby (lieky na odvodnenie).
4. Znížená aktivita
Existuje skupina látok, ktorá vedie k spavosti a únave. To sa následne prejaví v kvalite tréningu a celkovom dennom výdaji. V tomto prípade treba prispôsobiť svoj kalorický príjem.
5. Zvýšené ukladanie tuku
Niektoré liečivá ovplyvňujú hormonálnu rovnováhu a spôsobujú redistribúciu (presunutie) tuku (inzulín, antipsychotiká).
Priberá sa z liekov? Toto sú rizikové faktory
Niektorí ľudia majú vyššie riziko priberania na základe týchto faktorov:
- genetika – niektorí pacienti majú vyššiu tendenciu priberať na základe genetickej predispozície (veľmi malá skupina ľudí),
- vek, pohlavie – starší ľudia sú na zmeny hmotnosti náchylnejší,
- životný štýl, pohybová aktivita – nedostatok pohybu a nesprávne nastavená strava, stres, emócie – faktory, ktoré zvyšujú riziko priberania po liekoch,
- motivácia, disciplína – mnohokrát je priberanie po liekoch tak trochu výhovorka alebo ospravedlňovanie si nedostatku disciplíny. Ak máš dostatočný pohyb a neprejedáš sa zbytočne, priberania sa (často) báť nemusíš,
- zdravotný stav – pacienti s cukrovkou, poruchami štítnej žľazy či metabolickými poruchami sú náchylnejší na priberanie,
- dávkovanie, dĺžka užívania liečiv – príliš vysoké/nízke dávky a dlhodobá liečba vedie k vyššiemu riziku zmien hmotnosti. Rovnako aj rýchle vysadenie liekov môže narušiť hormóny a tým prispieť k priberaniu.
Ako minimalizovať riziko priberania z liekov?
Prinášame ti návod, čo robiť, aby si pri užívaní liekov nemusela riešiť svoju hmotnosť.
- Konzultuj stav s lekárom alebo farmaceutom – pomôžu ti sa v tom celom vyznať (aké sú riziká, dôvody priberania a čo s tým),
- informuj sa o nežiadúcich účinkoch a riziku, ako veľmi konkrétny prípravok ovplyvní hmotnosť – vyberiete vhodný prípravok priamo pre teba,
- spolupracuj s odborníkmi, trénermi, nutričnými poradcami – nastavením správnej stravovacej rutiny a pohybu dokážeš predísť akýmkoľvek problémom s váhou,
- pravidelne sa hýb, zaraď prechádzky, pi dostatok vody – zvýš svoj denný kalorický výdaj,
- monitoruj svoju hmotnosť – pravidelným sledovaním hmotnosti dokážeš včas identifikovať problém a riešiť ho.
- zváž úpravu dávky, dĺžku liečby (po konzultácii s lekárom samozrejme)- mnohokrát stačí nastaviť vhodnú dávku pre konkrétneho pacienta, a riziko zmien hmotnosti rapídne klesne:
-
-
- diuretiká (vylučujú prebytočnú vodu z tela) – väčšinou hmotnosť znižujú, no ak je dávka príliš nízka, nemusia mať dostatočný účinok.
- inzulín – naopak, pokiaľ je dávka príliš vysoká, riziko priberania narastá.
-
Priberá sa z liekov? Najčastejšie lieky ovplyvňujúce hmotnosť
1. Antidepresíva
Antidepresíva (AD) sú prvou voľbou liečby depresívnej poruchy. Niektoré AD hmotnosť znižujú, niektoré zvyšujú, mnohé nemenia. Závisí na type, dávke a dĺžke užívania. Najlepšie, čo môžeš urobiť, ak sa priberanie / chudnutie objaví, je kontaktovať lekára a dohodnúť sa s ním na ďalšom pokračovaní terapie. Častokrát stačí len zmena dávky či typu lieku.
Ukazuje sa, že až 65% pacientov s AD zaznamenalo priberanie na váhe (1).
Príčinou priberania pri liečbe AD je:
- zvýšenie chuti do jedla (najmä túžba po sacharidoch) a potlačenie sýtosti – konzultuj s nutričným poradcom (2),
- niektoré AD (napr. fenelzín) sa zapájajú do procesu vývoja tukového tkaniva (diferenciácie adipocytov), čo vedie k nárastu hmotnosti napriek tomu, že nezvýšiš svoj kalorický príjem,
- tiež môže ísť sedatívny efekt niektorých AD – cítiš sa viac unavená, tým pádom tráviš menej času tréningami či prechádzkami vonku a znižuje sa tak množstvo spálených kalórií (3, 4, 5, 6).
Nezabudni! Antidepresíva nikdy samovoľne nevysadzuj! Vždy až po konzultácii s lekárom. Samovoľné a rýchle vysadenie týchto liekov môže viesť k zhoršeniu príznakov depresie až abstinenčným príznakom!
2. Antipsychotiká
Podobne ako AD, aj lieky na psychiku (schizofrénia a pod.), môžu spôsobovať priberanie (7).
Najčastejšie ide o:
- olanzapin,
- kvetiapin,
- risperidon.
3. Antidiabetiká
Antidiabetiká sú inteligentný názov pre lieky na cukrovku. Že spôsobujú zmeny hmotnosti je pochopiteľné, nakoľko ovplyvňujú inzulín a / alebo cukor v krvi.
Priberá sa z liekov na cukrovku?
- metformin – znižuje chuť do jedla a vedie k chudnutiu, pričom nedochádza k zmenám v stravovaní ani fyzickej aktivite (8),
- liraglutid (liek Saxenda), semaglutid (Ozempic) – znižujú chuť do jedla, príjem potravy a vyprázdňovanie žalúdka (9),
- inzulín – podporuje ukladanie glukózy (cukru) do buniek, čo vedie k zníženiu hladiny cukru v krvi. Mnohí pacienti si tento jav kompenzujú jedlom a ak pacient prijíma viac kalórií, ako telo potrebuje, uloží sa vo forme tuku,
- glimepirid, gliklazid, glinidy – stimulujú produkciu inzulínu, takže majú rovnaký efekt ako vyššie.
4. Kortikoidy
Glukokortikoidy (GK) sú veľmi často predpisované liečivá. Dajú sa totiž použiť na liečbu veľkého množstva chorôb a indikácií s veľmi dobrými výsledkami.
Čo sa týka GK a ich vplyvu na hmotnosť, jedna zo štúdií ukázala zvýšenie hmotnosti viac ako 3 kg u 40 % pacientov (10, 11).
A akým mechanizmom vedú GK k priberaniu?
- Zvyšujú chuť do jedla – stimulujú centrá v mozgu regulujúce hlad,
- znižujú pocit sýtosti,
- zvyšujú hladinu cukru v krvi,
- podporujú ukladanie tukov – najmä v oblasti brucha a tváre (typické pre Cushingov syndróm),
- zadržiavajú v tele tekutiny a soľ – čo spôsobuje opuchy a zvýšenie hmotnosti,
- rozkladajú svalovú hmotu – menej svalov = menej spálených kalórií.
Zaujímavosť! Po vysadení kortikoidov pacienti do roka schudli priemerne 3 kg.
Čo je tiež častým nežiadúcim účinkom GK, je tzv. Cushingov syndróm. Medzi prejavy patrí:
- zvýšená chuť do jedla, obezita,
- únava, zmeny nálad, depresia,
- zvýšenie tlaku, cukrovka,
- osteoporóza,
- poruchy menštruácie.
Priberanie je pri glukokortikoidoch veľmi pravdepodobné, ale správne stravovacie návyky, cvičenie a dohľad lekára ti pomôžu dostať ho pod kontrolu.
5. Antikoncepcia
Prírastok hmotnosti je jedným z nežiadúcich účinkov, ktorý často vedie k prerušeniu užívania antikoncepcie. Ukazuje sa, že hormonálne metódy zvyšujú hmotnosť viac, ako nehormonálne formy (12).
Ženy priemerne pribrali v priebehu 3 rokov okolo 3 – 4 kg. Závisí však na konkrétnom preparáte – nie u všetkých žien sa tento účinok prejavil.
Priberá sa z liekov? Z niektorých áno, pretože výživa ovplyvňuje lieky a lieky zase výživu. Dostatkom informácií o danom lieku, zdravým životným štýlom a spoluprácou s lekárom však vieš zvyšovanie hmotnosti zvládnuť. Určite nikdy nevysadzuj liečbu nastavenú lekárom a ak sa objavia nežiadúce účinky, vždy ich skonzultuj s odborníkom (nie na internete!).