Úvod » Blog » Chudnutie » Chudnutie strava » Tajomstvo udržania váhy? Plánovanie jedálnička!

Tajomstvo udržania váhy? Plánovanie jedálnička!

Petra Ondrašáková

Jedným zo základných krokov smerom k vysnívanej postave je plánovanie jedálnička. Ide o nevyhnutný krok, aby si vedela, čo budeš variť a mala nakúpené všetky potrebné suroviny.

Najväčší nepriateľ chudnutia a zdravého jedenia sú nezdravé sladkosti a slané pochúťky. Preto je vždy potrebné, mať po ruke zdravé varianty a nič nezdravé nenakupovať. Pamätaj na to, že keď príde hlad, budeš jesť to, čo máš doma.

Aké výhody má plánovanie jedálnička?

1. Ušetríš

Tým, že vieš, čo budeš variť, nakúpiš len to, čo potrebuješ.

2. Budeš sa zdravo stravovať

Keď budeš jedlá plánovať, ľahšie si udržíš zdravý životný štýl. Nebudú ťa ovládať emócie hladu a vieš si vopred naplánovať vyváženú a výživnú stravu.

3. Budeš šetriť životné prostredie

Tým, že nakúpiš len to, čo potrebuješ, budeš menej potravín vyhadzovať. To je ekologické. Byť ekologickou je cool 🙂

4. Plánovanie jedálnička ti ušetrí čas

Nebudeš musieť každý deň rozmýšľať, čo zase uvaríš a čo na to treba nakúpiť.

Ako na plánovanie jedálnička?

Zoznam

plánovanie jedálnička, Tajomstvo udržania váhy? Plánovanie jedálnička!Vytvor si zoznam receptov, ktoré bežne varíš, ktoré máš v obľube alebo ich chceš vyskúšať. Rozdeľ si ich do kategórií – raňajky, desiaty, obedy, večere a potom už len stačí kombinovať. Podľa zoznamu receptov na celý týždeň si vytvor nákupný zoznam a nakupuj len podľa neho.

Pomôžu ti akcie

Jedlá môžeš plánovať podľa aktuálnych akcií v supermarketoch, v ktorých si zvyknutá nakupovať, a aj podľa aktuálnej sezóny.

Mysli na všestranné využitie

Mysli na to, aby boli tvoje jedlá výživné. Ako zdroj bielkovín si zvoľ napríklad kuracie mäso, kúp ho viac a jeden deň ho použi do šalátu, ďalší deň s ryžou.

Mrazené neznamená horšie

Kupuj si aj mrazené ovocie a zeleninu – nie vždy spotrebuješ celý kus čerstvého ovocia či zeleniny, a tak nebudú zostávať nevyužité zvyšky (poprípade môžeš čerstvé zamraziť). Zostav si rozumný plán – tak, aby si nemala napríklad 3 náročné jedlá na varenie za deň.

Uvar si do zásoby

Niektoré jedlá si môžeš navariť aj na viac dní dopredu a skladovať v chladničke alebo mrazničke. Ak nemáš ráno čas, či bežne nestíhaš, pripravuj si jedlá večer.

Vytvor si rutinu

Vždy v určitý deň plánuj a potom nakupuj. Môžeš si zvoliť určité tematické dni v týždni – napríklad streda bude cestovinový deň, vo štvrtok večer budeš mať krémovú polievku – plánovanie si tak uľahčíš.

 

Musíš si určiť priority

Príprava a plánovanie jedál zaberie čas. Ten sa však vráti vo forme super postavy a pevného zdravia. Samozrejme, nie vždy všetko pôjde podľa plánu. Stane sa, že ti bude niečo chýbať, niečo sa pokazí, zmenia sa plány.

Dôležité je však mať plán, od ktorého sa odrazíš a ku ktorému sa budeš vracať. Preto je plánovanie jedálnička super spôsob, ako si udržať dobré zdravie a pevnú postavu. Pomôžeme ti naštartovať nový životný štýl, no tvoja cesta za skvelou postavou a lepším zdravím je celoživotná.

Ak ti občas chýba motivácia, možno ti pomôže tento článok.

Fotografia: freepik, freepik

Komentáre

Mohlo by ťa tiež zaujímať