Úvod » Blog » Zdravie » Baobabový olej: Aké sú jeho účinky na tvoju pokožku?

Baobabový olej: Aké sú jeho účinky na tvoju pokožku?

PharmDr. Paťka Janáčková
Image by freepik

Ak pravidelne čítaš náš blog, určite vieš, že oleje sa dávno nepoužívajú iba v kuchyni. Venovali sme sa už rôznym typom olejov: ricínový, pestrecový, nimbový či kokosový. V dnešnom článku sa zameriame na ďalší z olejov, ktoré podporí tvoje zdravie a tým je baobabový olej. Známy je aj ako „olej života“, ide o jeden z najvzácnejších a najúčinnejších prírodných olejov, ktorý využívame v starostlivosti o pleť.

Baobabový olej: Takýto je jeho pôvod a zloženie

Baobab (Adansonia digitata L.) je strom, ktorý pochádza z oblastí Afriky, Austrálie a Madagaskaru. Olej z tohto stromu, baobabový olej, obsahuje najmä tieto látky:

Baobabový olej, Baobabový olej: Aké sú jeho účinky na tvoju pokožku?

https://www.freepik.com/free-photo/view-quiver-trees-forest-with-beautiful-sky-sunset-twilight-sky-scene-keetmanshoop-namibia_7809951.htm#query=baobab&position=16&from_view=keyword&track=ais_hybrid&uuid=70544499-f7d3-40f8-97fe-d60c5405750f

Vieš, aké má baobabový olej účinky?

Baobabový olej sa získava zo semien pomocou metódy lisovania za studena, aby sa zachovali všetky prospešné látky. Asi 33% obsahu semien tvorí kyselina olejová a linolová, ktoré sú známe svojimi účinkami najmä na pokožku. Práve z tohto dôvodu je baobabový olej využívaný v kozmetickom priemysle.

1. Hydratuje a vyživuje tvoju pokožku

Baobabový olej má výnimočnú schopnosť, ktorou je udržanie vlhkosti v pokožke. Vďaka vysokej koncentrácii mastných kyselín a vitamínov poskytuje hĺbkovú hydratáciu bez toho, aby zanechával na koži mastný film.

  • Je ideálny pre suchú, šupinatú a citlivú pokožku, ktorú zjemňuje a hĺbkovo vyživuje.

2. Podporuje regeneráciu a hojenie

Tento olej je známy aj svojimi regeneračnými schopnosťami. Fytosteroly a vitamíny v oleji obnovujú bunky a zrýchľujú proces hojenia drobných rán, jaziev či popálenín.

  • Je vhodný aj na upokojenie podráždenej pokožky a zmiernenie začervenania.

3. Bojuje proti starnutiu

Vďaka vysokému obsahu antioxidantov, najmä vitamínu C a E, baobabový olej bojuje proti príznakom starnutia. Antioxidanty totiž vychytávajú voľné radikály, ktoré sú jednou z hlavných príčin predčasného starnutia pleti. Olej tiež podporuje tvorbu kolagénu, čím udržuje pokožku pevnú a pružnú.

4. Lieči kožné problémy, pôsobí protizápalovo

Baobabový olej má protizápalové vlastnosti, vďaka čomu je účinný pri liečbe rôznych kožných ochorení ako je ekzém, psoriáza či akné.

  • Zmierňuje svrbenie, suchosť a zápal, čo prináša úľavu pre citlivú a podráždenú pokožku.

5. Zlepšuje textúru pokožky

Ak budeš používať baobabový olej pravidelne, dočkáš sa výrazného zlepšenia textúry kože. Pleť zjemní a vyhladí, zanechá ju mäkkú a hladkú na dotyk. Niektoré štúdie uvádzajú aj jeho účinok pri prevencii strií a celulitídy, na to je však treba ďalší výskum.

6. Posilňuje a ochraňuje vlasy

Baobabový olej nie je výživný len pre pokožku, ale využiješ ho aj na vlasy. Tento olej hydratuje a vyživuje suché, poškodené vlasy, zlepšuje ich lesk a elasticitu. Ukazuje sa účinný aj na riešenie problému s lupinami.

Baobabový olej, Baobabový olej: Aké sú jeho účinky na tvoju pokožku?

https://www.freepik.com/free-photo/close-up-woman-with-serum-hair_8284631.htm#fromView=search&page=1&position=20&uuid=4e0b309e-cf5b-431e-a3a9-963d26cb3ac9

7. Podporuje regeneráciu pokožky po opaľovaní

Pozor! Baobabový olej nenahrádza opaľovací krém, avšak vieš ho aplikovať na pokožku celého tela po spálení slnkom. Minimalizuje poškodenie kože spôsobené slnečným žiarením a inými environmentálnymi faktormi.

8. Zmierňuje zápal a bolesť

Vďaka protizápalovým vlastnostiam baobabový olej tiež zmierňuje bolesť a zápal. Vďaka tomu ho vieš použiť pri masáži alebo na upokojenie boľavých svalov a kĺbov.

9. Vyživuje nechty

Baobabový olej sa dá použiť aj na starostlivosť o nechty a nechtovú kožičku.

  • Znižuje lámavosť nechtov a podporuje ich zdravý rast.

Vedela si? Baobabový olej sa používa aj pri výrobe mazív, mydiel a zubných pást.

Ako môžeš baobabový olej aplikovať?

Baobabový olej je veľmi univerzálny a možno ho používať rôznymi spôsobmi:

  • Priamo ho aplikuj na pleť: Nanes niekoľko kvapiek oleja na vyčistenú pokožku tváre a tela. Jemne masíruj, kým sa úplne nevstrebe.
  • Pridaj olej do obľúbeného krému alebo séra: Ak používaš hydratačný krém či sérum, môžeš pridať niekoľko kvapiek baobabového oleja priamo doň.
  • Sprav si masku na vlasy: Nanes olej na vlasy po umytí šampónom ako masku a nechaj pôsobiť aspoň 30 minút.
  • Využi olej do dĺžky: Použi ho na končeky vlasov, aby sa predišlo ich lámaniu.
Baobabový olej, Baobabový olej: Aké sú jeho účinky na tvoju pokožku?

https://www.freepik.com/free-photo/front-view-healthy-argan-oil-composition_14959176.htm#fromView=search&page=2&position=37&uuid=46205584-e1cc-4e53-8f81-2f2d66be005e

Môžeš baobabový olej použiť v kuchyni?

Olej zo semien baobabu má okrem využitia v kozmetológii aj ďalšie účinky, a to:

Štúdie ukazujú, že olej zo semien baobabu pôsobí prospešne aj na hypertenziu, cukrovku, obezitu a brušné ochorenia. Vďaka týmto vlastnostiam sa produkty z baobabu široko používajú v tradičnej aj modernej medicíne.

! Avšak, mnohé štúdie zistili, že:

konzumácia oleja zo semien baobabu perorálne (ústami) spôsobuje viaceré zdravotné riziká spôsobené prítomnosťou karcinogénnych zložiek! Experimenty na potkanoch ukázali spomalenie rastu, zväčšenie veľkosti pečene, oneskorenie sexuálneho vývoja u samíc, zmenu metabolizmu mastných kyselín a zvýšenie výskytu rakoviny pečene.

Napriek popularite baobabového oleja vydalo Food and Drug Administration (FDA) vyhlásenie, v ktorom neodporúča konzumácie baobabového oleja z dôvodu zdravotného rizika. Užívanie baobabového oleja na konzumáciu vo forme potravy neodporúča ani Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) či Organizácia pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO).

Baobabový olej je univerzálny a účinný prírodný produkt, ktorý ponúka množstvo benefitov pre krásu a zdravie. Jeho pravidelné používanie môže výrazne zlepšiť stav pokožky, vlasov a nechtov. Na konzumáciu ho však neodporúčame, v kuchyni sa mu radšej vyhni. 

Zdroje

  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7822711/
  • https://www.doc-developpement-durable.org/file/Culture/Arbres-Fruitiers/FICHES_ARBRES/baobab/Anti-inflammatory%20and%20Antioxidant%20Activities%20of%20Polysaccharide%20from%20Adansonia%20digitata.pdf
  • https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1155/2023/6233461
  • https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0102695X16300874?via%3Dihub
  • https://link.springer.com/article/10.1007/s10457-012-9500-1

 

 

 

Komentáre

Mohlo by ťa tiež zaujímať