Úvod » Blog » Zdravie » Prekyslenie organizmu – ako funguje alkalická diéta?

Prekyslenie organizmu – ako funguje alkalická diéta?

Paťka Janáčková
https://www.freepik.com/free-photo/young-handsome-physician-medical-robe-with-stethoscope_6190059.htm#page=1&query=doctor&position=1&from_view=search

Prekyslenie organizmu znie ako naozaj závažný problém. Väčšina z nás si však nevie predstaviť, čo to vlastne znamená a ako nás to ovplyvňuje. Je to naozaj taký strašiak, ako znie? Čo prekyslenie organizmu spôsobuje? Dá sa ním bojovať? Alkalická diéta – mýtus alebo zázračný pomocník?

Poďme sa spolu pozrieť do odborných článkov a zistiť, čo na to hovoria vedci.

pH organizmu a homeostáza

Na hodinách biológie nás už na základnej škole učia, že pre správne fungovanie organizmu je dôležité, aby bol schopný udržať si stabilné podmienky a aby nedochádzalo k výrazným zmenám či výkyvom vnútorného prostredia tela. Túto schopnosť vedci nazývajú homeostáza organizmu a kľúčovú úlohu pri jej udržiavaní zohrávajú obličky, ktoré sa snažia prebytočnú kyselinu (alebo zásadu) z tela vylúčiť močom. Obličkám pomáhajú aj pľúca, ktoré sú tiež schopné zvýšiť vylučovanie nadbytočných látok „obyčajným“ dýchaním. 1,2

Ako v každej inej sfére nášho života, aj tu je veľmi dôležitá ROVNOVÁHA. Rovnováha medzi vonkajšími vplyvmi prostredia, ktoré na nás neustále pôsobia a tým, ako sa s nimi naše telo dokáže popasovať. A že mu to ide veľmi dobre.

pH krvi si organizmus udržiava na fyziologickej hodnote 7,4. V niektorých prípadoch však môžu ochranné mechanizmy nášho tela zlyhať a ono potom nedokáže reagovať na zmeny tak, ako by malo. Môže sa stať, že sa v organizme zvýši množstvo kyslých alebo zásaditých látok. Tieto stavy nazývame ako acidóza = prekyslenie organizmu (pH nižšie ako 7,35) alebo alkalóza (pH vyššie ako 7,45) a môžu viesť k vážnym zdravotným problémom,  dokonca až ohrozovať život, prípadne môžu byť samotné príznakom inej vážnej choroby (neliečený diabetes mellitus – cukrovka, zlyhávanie obličiek a podobne). 3

Čo sa teda stane, keď sa ti zníži pH krvi?

Tak preto ma bolí hlava!

Najmä ženy často trpia bolesťami hlavy, ale akosi sa naučili s nimi žiť. Chodia normálne do práce, upratujú, vozia deti do školy… no povieme ti jeden fakt, na ktorý sa v návale povinností akosi zabudlo: bolesť hlavy nie je normálna a nemala by sa podceňovať! Ak nevieš dlhodobo prísť na dôvod tejto bolesti, skús zistiť, či by príčinou nemohlo byť práve prekyslenie organizmu, migréna či iné poruchy.

Hlavne to, prosím, nenechávaj tak.

Akútne prekyslenie organizmu a jeho príznaky:  4

A čo sa deje, ak to trvá dlhodobo?

  • degradácia svalov
  • zhoršenie kvality kostí (osteoporóza)
  • pálenie záhy a zvýšená tvorba žalúdočnej kyseliny
prekyslenie organizmu, Prekyslenie organizmu – ako funguje alkalická diéta?

https://www.freepik.com/free-photo/this-is-unbearable-pain-my-head_12652421.htm#page=1&query=headache&position=10&from_view=search

Prekyslenie organizmu: čo je jeho dôvod? 5

Metabolická acidóza sa často vyskytuje u kriticky chorých pacientov.

Môže byť spôsobená kumuláciou kyselín v organizme alebo stratami tzv. bikarbonátu z tráviaceho traktu či obličiek. Medzi ďalšie dôvody patrí ketoacidóza (často sa vyskytuje u cukrovkárov), zlyhanie obličiek, intoxikácia rôznymi látkami, ako je metanol alebo salicylát. Spôsobovať ju môžu aj rôzne liečivá.

A čo strava?

Internetom kolujú rôzne zázračné diéty, ktoré fungujú na báze zvýšeného príjmu „alkalických“ potravín. (alkalický = opak kyslého, zásaditý). Ich autori pripisujú zvýšenie kyselín v tele práve strave, ktorú konzumujeme.

Ako to teda je? Poďme sa na to spolu pozrieť.

Čo je alkalická diéta?

Alkalická diéta je založená na teórii, že naše telo má prirodzene alkalické (syn.bazické = opak kyslého) prostredie a my prijímaním kyslých potravín toto prostredie narúšame. A riešenie tohto problému vidí (logicky) vo zvýšenom prijme potravín bazických.

Každá potravina je v tele metabolizovaná, aby si mala dostatok energie pre rast a celkovo pre svoju existenciu. Metabolizmus niektorých druhov potravín dokáže vyvolať kyslé (síra, fosfor) alebo zásadité (horčík a vápnik) reakcie v organizme v závislosti na tom, aké minerály obsahujú.

Medzi potraviny, ktoré vyvolávajú kyslé reakcie (kyselinotvorné),radíme najmä tie živočíšne :

Zásadotvorné potraviny sú naopak:

Často sa však stáva, že si tieto zoznamy kyslých a zásaditých potravín odporujú, raz radia niektoré zložky stravy do jednej, potom do druhej skupiny a nastáva v tom chaos, v ktorom sa veľmi ťažko orientuje. Už to je jeden z varovných dôvodov, prečo zvýšiť pri tejto diéte pozornosť, čo sa týka jej pravdivosti.

Dostali sme sa k článkom, ktoré veľmi hanili citrón. Vraj je „veľmi kyslý a jeho pH je až neuveriteľných 26!“. No…Ak sa aspoň trochu vyznáš v chémii, určite vieš, že pH sa pohybuje v rozmedzí 0-14. Pri tom platí, že čím nižšie číslo, tým kyslejšie prostredie. (0=najviac kyslé, 14= zásadité). Takže  chudák autorov citrón jednak vlastne ani nie je kyslý a jednak je úplne mimo pH. Never všetkému na internete.

Potraviny nijak nedokážu ovplyvniť pH krvi

Naopak, pH moču (4,6-8,0) stravou ovplyvnené je. Rôzne webové stránky s chabými dôkazmi a dobrý marketing často vedú ľudí k tomu, aby si merali pH moču a zhodnotili tak svoj zdravotný stav či riziko osteoporózy. Keď zistíš, že pH je kyslé, odporučia ti alkalickú diétu a nákup produktov na dosiahnutie acidobazickej rovnováhy. No výskumy nikdy nenašli žiadne súvislosti medzi pH moču/vylučovaním kyselín a výskytom zlomenín či iných zdravotných problémov. 6

Obličky a homeostáza

V úvode článku sme spomínali, že obličky hrajú kľúčovú úlohu v zabezpečovaní homeostázy a sú zodpovedné za vylučovanie nadbytočných kyslín z tela, preto sa môže stať, že moč bude mierne kyslý (alebo zásaditý). To však nie je vhodný ukazovateľ prekyslenia organizmu, nakoľko pH moču nekoreluje priamo s pH organizmu a ide iba len o akýsi regulačný mechanizmus, ktorý nás pred prekyslením chráni. 7

Homeostáza je naozaj veľmi dôležitá pre náš život a naše zdravie, preto nás príroda zabezpečila takmer dokonalými mechanizmami, ako ju nastoliť a nevybočiť z cesty. Regulácia pH v samotných bunkách je úplne perfektný proces, nakoľko jeho zmenu by sme nemuseli prežiť v dôsledku odumierania buniek. Ak teda k acidóze dochádza, týka sa mimobunkovej tekutiny (krv, moč) a nemôže za to strava, ale vyššie spomínané veľmi závažné ochorenia, lieky či intoxikácie.

prekyslenie organizmu, Prekyslenie organizmu – ako funguje alkalická diéta?

https://www.freepik.com/free-photo/ketogenic-low-carbs-diet-food-selection-white-wall_12757338.htm#page=1&query=food&position=16&from_view=search

Milý príklad z praxe, ako organizmus (ne)funguje

Ako farmaceuti sa často stretávame s rôznymi historkami pacientov. Táto konkrétna nie je úplne totožná s našou témou, ale je založená na podobnej logike ako alkalické diéty.

Staršia pani, cukrovkárka. Samozrejme nastavená na dôkladnej liečbe, k tomu je však potrebné dodržiavať nejaký diétny režim a dávať si pozor na cukor.. Babička však žiadne diéty dodržiavať nechce a cukrí, kde sa dá. Malá kontrolka jej blikne až vtedy, keď má v blízkej dobe navštíviť lekára, aby skontroloval výsledky. A preto vždy deň pred vyšetrením skonzumuje kilo kyslej kapusty, ktoré má „akože“ zneutralizovať to množstvo cukru, ktoré poslednú dobu spracovala. Veď kyslé musí prebiť sladké, nie? Avšak škodí iba sama sebe.

Znie to pekne, ale bohužiaľ asi všetci dobre vieme, že takto to úplne nefunguje a lekár z výsledkov aj tak zistí, že niekde je problém. Rovnako ani na prekyslený organizmus ti úplne nebude stačiť zjesť tony alkalických potravín.

Zhrňme si to: Ako je to s prekyslením organizmu?

  • Potrava nie je dôvod prekyslenia organizmu a konzumácia 56 mandaríniek či vypitie 5 litrov pomarančového džúsu ti s ním nepomôže. „Logika“ alkalickej diéty by nás dokonca mohla viesť až k obmedzeniu konzumácie bielkovín, mäsa a orechov (nakoľko sú radené ako kyselinotvorné) a to už by mohol byť vážny problém.
  • Prekyslenie vzniká ako následok závažných chorôb a môže viesť až k smrti!
  • Ako to však vo vede býva zvykom, nič nie je čierno-biele a máme tu jedno malé ALE : zdravý a vyvážený jedálniček ti naozaj môže pomôcť s únavou či bolesťou hlavy, so zlým trávením či pálením záhy, ktoré sú pripisované práve prekysleniu organizmu, no často ide skôr o nesprávne zloženie stravy a nedostatok pohybu či spánku.
  • Alkalická diéta je však stále predmetom viacerých štúdií, no doteraz žiadna nepotvrdila nijaký jej prínos.
  • Preto stavaj na vyváženej strave, dostatočnej hydratácii,  fyzickej aktivite, dostatku spánku a dobrej nálade. To ti pomôže udržiavať tvoju vnútornú rovnováhu presne ako má. Nestresuj sa zbytočnými diétami, ktoré vedia narobiť viac škody ako úžitku.

Ak sa ti tento článok páči, budeme veľmi vďační za každé zdieľanie či komentár. 

 

 

Komentáre

Mohlo by ťa tiež zaujímať