Úvod » Blog » Zdravie » Kyselina orotová a jej kombinácia s horčíkom

Kyselina orotová a jej kombinácia s horčíkom

PharmDr. Paťka Janáčková
Image by rawpixel.com on Freepik

Kyselina orotová môže pre bežnú populáciu znieť ako niečo, čo by si si dobrovoľne do tela nedala. Veď kyseliny sú žieraviny, no nie? My ti dnes však vysvetlíme, čo kyselina orotová je, aké sú jej funkcie v našom tele a že sa jej vôbec nemusíš báť.

Kyselina orotová: čo to vlastne je?

Kyselina orotová je organická zlúčenina (v minulosti) patriaca medzi vitamíny skupiny B a o niečo známejšia je pod názvom vitamín B13. Od označenia „vitamín“ sa však postupne ustupuje, nakoľko samotná je produktom nášho organizmu a za vitamín sa tak už nepovažuje.

Jej prínosy nie sú tak dobre preskúmané ako u iných vitamínov a minerálov, no napriek tomu sa diskutuje mnoho jej potenciálnych účinkov v našom organizme.

Vedela si? Odporúčaná denná dávka kyseliny orotovej sú 3 mikrogramy.

kyselina orotová, Kyselina orotová a jej kombinácia s horčíkom

https://www.freepik.com/free-photo/medical-banner-with-doctor-wearing-coat_30555930.htm#query=medicine&position=14&from_view=search&track=sph

Kyselina orotová v kombinácii s horčíkom: vieš, čo je magnéziumorotát?

Ako sme si už spomínali vyššie, kyselina orotová je telu vlastná zlúčenina. Okrem toho sa vyskytuje v mlieku, koreňovej zelenine či srvátke. Ide tak o prirodzenú a ľahko prijateľnú zlúčeninu, ktorá funguje najmä ako nosič pre magnézium (ale aj iné minerálne látky – kalcium, sodík), vďaka čomu zlepšuje jeho vstrebateľnosť, využiteľnosť a biologickú dostupnosť v tvojom organizme.

  • Pre zaujímavosť: Kombinácia horčíka s kyselinou orotovou sa spoločne nazýva ako magnéziumorotát. Počula si už o ňom? Orotát veľmi ľahko prechádza cez membrány a zvyšuje tak koncentráciu horčíka v bunke. Výhoda v prípade orotátu je to, že aj on samotný priaznivo pôsobí na organizmus (narozdiel od aspartátovej, glukonátovej či laktátovej formy horčíka ).

Určite poznáš lieky ako Magnerot alebo Zinkorot, či mnohé ďalšie prípravky, ktoré kyselinu orotovú taktiež obsahujú.

Ak ťa zaujíma téma horčíka, prečo je dôležitý, odporúčané dávkovanie alebo ktoré formy okrem orotátu sa dobre vstrebávajú, odporúčame náš starší článok, v ktorom sme tému magnézia pekne zhrnuli. Dostaneš sa naň kliknutím sem.

kyselina orotová, Kyselina orotová a jej kombinácia s horčíkom

https://www.freepik.com/free-photo/stethoscope-with-different-pharmaceutical-stuff_7460065.htm#page=2&query=medicine&position=7&from_view=search&track=sph

Aké ďalšie účinky má kyselina orotová?

Kyselina orotová nie je zodpovedná len za zlepšovanie využiteľnosti horčíka. Okrem toho:

Niektoré štúdie uvádzajú aj:

  • potenciál pri miernení problémov s ochorením dna (pomáha zmierňovať hyperurikosúriu),
  • vytvorenie zdravej črevnej mikroflóry u novorodencov (podporuje rast Lactobacilla) (2,3),
  • magnéziumorotát ako pomocná liečba pri zlyhávaní srdca či infarkte, vysokom krvnom tlaku, cukrovke 2.typu či zlepšenie svalovej vytrvalosti (4,5).

Veľmi zaujímavé sú aj výskumy, v ktorých bola skúmaná suplementácia magnéziumorotátom aj pri psychických poruchách (depresia, úzkosti). Ukazuje sa, že kombinácia antidepresív, probiotík a magnézium orotátu má najlepšie výsledky na priebeh rezistentných depresií (6,7).

Použitie kyseliny orotovej (vo forme komplexu s kovovými iónmi) bolo propagované aj v kulturistike (často v kombinácií s kreatínom) a taktiež ako podporná liečba metabolických syndrómov (8).

kyselina orotová, Kyselina orotová a jej kombinácia s horčíkom

https://www.freepik.com/free-photo/outdoor-photo-sportive-girl-tank-top-showing-thumb-up-cheerfully-smiling_2583643.htm#query=healthy&position=0&from_view=search&track=sph

Nadbytok kyseliny orotovej: dá sa ňou predávkovať?

Vo všeobecnosti je riziko predávkovania orotátom veľmi nízke a musela by si prijať naozaj vysoké hladiny tejto kyseliny, aby na teba pôsobili negatívne.

Avšak pri niektorých ochoreniach, poruchách obličiek či dedičných poruchách (napr. ornitín transkabamylázová deficiencia) by sa malo jeho užívanie zvážiť. Určite sa poraď so svojím lekárom alebo farmaceutom, či ti užívanie v takomto prípade odporúča. Po radu do lekárne si skoč aj v prípade, že si:

Pri nadmernom príjme môže dôjsť k bolestiam brucha, hnačkám a najmä k tzv. acidóze či orotickej acidúrií (zvýšené hladiny v moči), čo už sú veľmi rizikové stavy.

Slovíčko na záver

  • Horčík je jeden z mála minerálov, ktoré sa naozaj oplatí suplementovať pre bežnú populáciu zdravých ľudí a má vedou podporené zdravotné výhody. Okrem horčíka sa zameraj tiež na vitamín D či kreatín.
  • Magnéziumorotát patrí medzi jednu z mnohých foriem magnézia. Vstrebateľnosť orotátu je omnoho vyššia ako iné formy (napr. oxidy, chloridy či citrát) a okrem toho aj samotný pôsobí na organizmus priaznivo, čo je win-win situácia.
  • Na trhu sa kyselina orotová nachádza napr. v prípravkoch Magnerot či Zinkorot, ktorých výhodou je voči iným prípravkom aj to, že sú registrované ako liečivé prípravky (nie doplnky výživy).

Komentáre

Mohlo by ťa tiež zaujímať