Úvod » Blog » Chudnutie » Pomôže ti skákanie na švihadle schudnúť?

Pomôže ti skákanie na švihadle schudnúť?

Viktória Janáčková
skákanie na švihadle

Aj ty sa už niekoľko mesiacov či rokov snažíš schudnúť, vyskúšala si rôzne diéty či prípravky na chudnutie, no stále neúspešne? A aj keď si schudla, nevyhla si sa jojo efektu. Môže ti s týmto začarovaným kruhom pomôcť skákanie na švihadle?

Skákanie na švihadle spaľuje kilokalórie

Skákanie na švihadle sa zaraďuje medzi aeróbne aktivity, ktoré najčastejšie poznáš pod názvom „kardio“. 

Kardio je jedným z cvičení, ktoré by si určite nemala vynechať vo svojom tréningovom režime. Kardio tréning minimálne 75 minút týždenne v kombinácií so silovým tréning minimálne 2 – 3x týždenne je kľúčová kombinácia pre zachovanie celkového zdravia. Hovorí o tom aj  AHA (American Heart Association), ktorá patrí medzi najuznávanejšie spoločnosti z oblasti srdcovo-cievneho zdravia.

70-kilová žena za 15 minút pri frekvencii skokov 100 – 150 za minútu dokáže spáliť približne 215 kcal. To je 430 kcal za 30 minút.  

No dobre, pomôže ti to ale s chudnutím?

skákanie na švihadle, Pomôže ti skákanie na švihadle schudnúť?

Image by Holiak on Freepik

Ako funguje chudnutie?

Ako prvé potrebuješ pochopiť fungovanie chudnutia. Nejde totiž o nič iné len o kalorickú bilanciu. Čo to je?

Kalorická bilancia je pomer medzi tvojím príjmom a výdajom. Rovnako, ako každý deň nejaké množstvo energie prostredníctvom jedla prijmeš, tak telo určité množstvo energie minie na rôzne funkcie, či už ide o dýchanie, fungovanie obličiek, srdca a iných orgánov až po náročný silový či kardio tréning.

Pomer medzi príjmom a výdajom je rozhodujúci v tom, čo sa bude diať s tvojou telesnou hmotnosťou.

Ak je tvoj príjem dlhodobo:

  • priemerne rovnaký ako výdaj, nebudeš chudnúť ani priberať, ale udržiavať telesnú hmotnosť,
  • nižší ako tvoj výdaj, budeš chudnúť,
  • vyšší ako tvoj výdaj, budeš priberať.

Naozaj, je to také jednoduché.

Takže áno, schudla by si, aj keby ješ iba pizzu – ak by si držala svoj príjem nižší ako výdaj. Odporúčame to ale?

Nie. Čo sa týka zdravia, je dôležité, aby ten jedálniček bol vyvážený a obsahoval všetko, čo tvoje telo potrebuje, vrátane:

Z pizze by si veľmi ťažko dosiahla toto všetko v správnom pomere, preto je dôležité zamýšľať sa aj nad skladbou stravy. Tiež to ale neznamená, že si nemôžeš dať pizzu – len by nemala tvoriť väčšinu tvojho jedálnička. Môžeš sa riadiť pravidlom 80/20, kedy 80 % tvojho jedálnička tvoria nutrične hodnotné potraviny a 20 % tie nutrične menej hodnotné potraviny (vysokospracované potraviny: pizza, hranolky, zmrzlina, čokoláda, keksíky…).

Ak chceš o chudnutí vedieť úplne všetko, prečítaj si tento článok:

skákanie na švihadle, Pomôže ti skákanie na švihadle schudnúť?

Image by Freepik

Skákanie na švihadle ti (ne)pomôže s chudnutím

Keď už vieš, ako celé chudnutie funguje, čo myslíš, môže ti skákanie na švihadle pomôcť s chudnutím?

Áno aj nie.

Jediné, s čím ti švihadlo môže pomôcť je, že sa ti podarí zvýšiť svoj denný výdaj. Vďaka tomu sa ľahšie môžeš dostať do kalorického deficitu, teda stavu, kedy je tvoj príjem nižší ako výdaj.

Ak by si však skákaním na švihadle zvýšila svoj výdaj iba natoľko, že by si vyrovnala kalorický príjem s výdajom, chudnúť by si nechudla. A tiež sa môže stať, že ani so skákaním na švihadle sa nedostaneš do deficitu, ak bude tvoj príjem príliš vysoký.

Kardio nezaraďuj len kvôli chudnutiu

Kardio ma veľké množstvo benefitov, postará sa o zdravé srdiečko či dýchací systém a mnoho ďalšieho. Netreba ho zaraďovať iba kvôli spaľovaniu kalórií.

Chudnutie je viac o strave ako o robení kardia, kardio ti ale môže pomôcť vytvoriť kalorický deficit (môže, ale nemusí). To však neznamená, že pre zachovanie celkového zdravia nie je kardio dôležité – zaradiť ho do svojho života určite chceš. Ľahšie sa ti potom bude chodiť po schodoch, budeš mať zdravé srdiečko a budeš stíhať deťom, keď sa budú chcieť hrať. To chceš!

Preto ak je skákanie na švihadle niečo, čo by ťa mohlo baviť, určite ho zaraď do svojho tréningového plánu. Ty však teraz vieš, že žiadna kardio aktivita vyslovene nemusí pomôcť s chudnutím.

Komentáre

Mohlo by ťa tiež zaujímať