Cukrovka (Diabetes Mellitus) je veľmi závažné metabolické ochorenie postihujúce veľké množstvo ľudí po celom svete. A nie, nie je to len o zákaze jesť cukor. Cukrovka výrazne ovplyvňuje kvalitu života pacienta. Pokiaľ nie je správne liečená a pacienti neodržujú zásady jedálnička pri cukrovke, môže viesť k mnohým komplikáciám, kóme až smrti. My sa preto dnes pozrieme na to, aká strava pri cukrovke je najlepšia a čomu by si sa naopak mala vyhnúť.
MiniKvíz – vieš, čo je diabetes (cukrovka) a ako vzniká?
Cieľom dnešného článku nie je hovoriť o cukrovke samotnej. Avšak je dobré si toto ochorenie aspoň v skratke priblížiť prostredníctvom rýchlych otázok a odpovedí. Dokážeš na ne odpovedať sama?
1. Čo vlastne cukrovka je?
Diabetes Mellitus (DM) je označenie pre skupinu metabolických ochorení charakterizovaných vysokou hladinou cukru v krvi (hyperglykémiou).
2. Čo cukrovku spôsobuje?
Problémom u DM je porucha vo funkcii, tvorbe alebo vylučovaní inzulínu v pankrease. Inzulín je hormón zodpovedný za prenos glukózy (cukru) prijatej potravou z krvi do buniek. V bunkách je následne premieňaná na energiu alebo sa z nej tvorí glykogén do zásoby.
3. Koľko typov cukrovky poznáme?
Existuje viacero príčin, prečo DM vzniká a podľa toho ho rozdeľujeme na niekoľko skupín. Základom je rozdelenie na DM 1. a DM 2. typu. Okrem nich však existujú aj ďalšie, menej časté typy – DM 3. (Alzheimerová demencia), tehotenský (gestačný) DM, alkoholický DM a mnoho ďalších.
4. Aký je medzi DM1 a DM2 rozdiel?
- 1. typ je spôsobený autoimunitným procesom, kedy vlastná imunita pacienta ničí bunky pankreasu a v dôsledku toho sa prestáva tvoriť inzulín, prípadne sa ho tvorí veľmi málo. Väčšinou je to dané geneticky. Najčastejšie vzniká v detstve, no existujú aj formy prejavujúce sa až v dospelosti (LADA- latentný autoimunitný diabetes mellitus dospelých).
- 2. typ je často spôsobený nezdravým životným štýlom. Nesprávny životný štýl totiž môže viesť k tomu, že citlivosť tkaniva na inzulín sa výrazne zníži a spoločne s poruchami tvorby inzulínu vedie k prepuknutiu DM – najčastejšie u osôb vo vyššom veku. Zjednodušene povedané: pankreas tvorí inzulín – a tvorí ho čoraz viac, no bunky sú voči nemu „slepé“.
Vedela si? Metaanalýza 7 randomizovaných študií ukázala, že úprava životného štýlu a stravovania znižuje riziko DM 2. typu až o 47%!
Keď nedodržíš rady diabetológa…
…koleduješ si o vážny problém.
Správne nastavená liečba a jej dodržiavanie, užívanie liečiv, správna technika pichania inzulínu a taktiež vhodná strava ti môžu doslova zachrániť život.
Tvoj lekár vie, čo robí.
Strava pri cukrovke: čomu sa vyhýbať a prečo?
Strava sa u každého diabetika nastavuje individuálne v závislosti na jeho stave, veku, životnom štýle, hmotnosti, množstve fyzickej aktivity a zaužívaných stravovacích návykoch.
Dôležité však je:
- vyvaruj sa nadváhe a obezite,
- snaž sa nejesť príliš rýchlo, nezabúdaj na pravidelnosť v stravovaní – aspoň 4-6x denne, podľa dĺžky pôsobenia jednotlivých inzulínových prípravkov,
- namiesto živočíšnych tukov vyberaj tuky rastlinné – max 35 % z celkového príjmu,
- červené mäso, klobásy/párky, tučné syry, bielu ryžu a rafinované obilniny prijímaj v čo najnižšom, resp. kontrolovanom množstve,
- zabráň dehydratácii a dostatočne pi – najmä čistú vodu, nesladené minerálky, DIA čaje,
- ľadové čaje, sladené a energetické nápoje sa snaž, naopak, vynechať,
- nepreháňaj to so soľou,
- NEHLADUJ! – vynechávanie jedál môže viesť k hypoglykémii, pozor si daj tiež na vynechávanie večere,
- daj si pozor na potraviny s vysokým glykemickým indexom a vysokým obsahom sacharidov,
- nepi alkohol – často obsahuje veľa cukru, zvyšuje chuť na sladké,
- zníž alebo úplne obmedz cigarety.
A ako je to s cukrom pri cukrovke?
Každého pri slove cukrovka ako prvé napadne, že človek ňou trpiaci musí automaticky prestať jesť sladkosti a všetko, čo obsahuje sacharidy. Ale pozor, aj diabetik potrebuje pre svoje fungovanie ako zdroj energie sacharidy. Čo teda s tým?
Veľmi zjednodušene povedané – tvoj inzulín nefunguje úplne ako by mal a neprenáša cukor prijatý z potravy do buniek, kde môže byť ďalej využitý. Tým pádom sa všetok hromadí v krvi a ak ho prijmeš veľa naraz, dôjde k tzv. hyperglykémii. Tá môže viesť k mnohým diabetickým komplikáciám, prípadne až k hyperglykemickej kóme.
Diabetik preto musí prijímať potraviny, z ktorých sa glukóza uvoľňuje v priebehu niekoľkých hodín = zemiaky, ovocie a zeleninu, celozrnné pečivo, mliečne výrobky, DIA sladkosti (v rozumnom množstve), diabetické sladidlá.
Cukrovinky, zákusky, zmrzlina, biely cukor či orechovník a vianočka úplne zakázané nie sú, avšak je nutné ich prijímať s mierou. Je to veľmi individuálne. Závisí totiž aj na hmotnosti, hodnotách glykémie v krvi, účinnosti a dodržiavaní liečby, fajčení…
Každý diabetik by mal byť od lekára dostatočne edukovaný o svojom stave a mal by vedieť, čo si môže dovoliť a čo nie. Dôležité tiež je, aby vedel ako sa správať v situáciách, kedy dochádza k hypo alebo hyperglykémii. Mal by byť informovaný o základných príznakoch, ktoré k týmto stavom vedú, mal by si vedieť zmerať hodnotu glykémie a poznať možnosti, ako tento stav zvrátiť.
Strava pri cukrovke: na čo netreba zabudnúť?
- Zdravá životospráva, dostatok fyzickej aktivity, cvičenie, udržiavanie zdravej hmotnosti,
- polynenasýtené a omega-3 mastné kyseliny – rastlinné oleje, ryby,
- dostatok vlákniny – hlavne nerozpustnej (20 g/1000 kcal),
- zelenina (aspoň 200-300 g/deň), v menšom množstve ovocie (100-150g/deň),
- dbať na príjem bielkovín – 10 – 20 % z celkového príjmu,
- káva – podľa štúdie na 17 000 Holanďanoch majú konzumenti kávy polovičné riziko vzniku DM. Protektívny vplyv kávy sa udáva pri konzumácií 3 šálok káv denne. Káva má totiž pozitívny vplyv na bunky pankreasu a inzulínovú senzitivitu,
- orechy, ryby, nízkotučné mliečne výrobky, kefíry, strukoviny,
- potraviny s nízkym glykemickým indexom,
- umelé sladidlá namiesto cukru – stévia, xylitol, sacharín, sorbitol, fruktóza, aspartam,
- lecitín, fytosteroly,
- vitamíny a minerály – najmä vitamíny skupiny B, D, C a E; horčík a draslík, chróm,
- predchádzať ochoreniam – imunita, očkovanie proti chrípke a pneumokokom,
- poznať hodnoty glykémie, krvného tlaku, % tuku, LDL-cholesterolu,
- dostatočná hygiena, používanie špeciálnej DIA kozmetiky (najmä ako prevencia komplikácie známej ako
- diabetická noha),
- diabetické čaje, dostatočná hydratácia,
- práca so stresom – stres totiž zvyšuje chuť na sacharidové a nezdravé jedlá,
- doplnky stravy vhodné pre diabetikov – kyselina a-lipolová, Milgamma, MaxiCor, Thiogamma,
- edukácia o ochorení, pochopenie podstaty liečby,
- dodržiavanie terapie a pokynov lekára.
Nárazové obmedzenie jedál, ktoré si doteraz bola zvyknutá jedávať, nie je úplne najlepší nápad. Väčšinou ti to totiž dlho nevydrží. Dôležité je ísť na to postupne a s rozumom. Vieš že nedokážeš žiť bez koláčika ku káve? Daj si kúsok DIA keksíka. Máš rada na obed mäsité jedlá? Zvoľ namiesto červeného mäsa kuraciu variantu. Cukrovka je závažná choroba, ale dá sa s ňou naučiť žiť bez extrémov.
ZDROJE:
- www.diabetesmellitus.cz
- www.diabetesmellitus.sk
- https://diabetik.sk/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6893436/
- https://dspace.cuni.cz/bitstream/handle/20.500.11956/44529/130060003.pdf?sequence=1&isAllowed=y
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3817924/
- https://dspace.cuni.cz/bitstream/handle/20.500.11956/107759/130252599.pdf?sequence=1&isAllowed=y