Úvod » Blog » Zdravie » Ako si udržať zdravé obličky?

Ako si udržať zdravé obličky?

zdravé obličky

Zdravé fungovanie obličiek je kľúčové pre udržanie celkového zdravia. Pomocou správneho životného štýlu môžeme podporiť ich optimálnu funkciu a znížiť riziko vzniku ochorení. Zahŕňa to pravidelnú fyzickú aktivitu, vyváženú stravu s dostatočným príjmom tekutín, obmedzenie konzumácie alkoholu a fajčenia, kontrolu hladiny krvného tlaku a cukru v krvi, a tiež pravidelné vyšetrenia u lekára. Prevencia je kľúčová – drobné zmeny v životnom štýle môžu mať veľký vplyv na zdravie obličiek. Ako si udržať zdravé obličky si priblížime v dnešnom článku. 

Obličky a ich funkcie – poznáš ich všetky?

Funkcia obličiek nespočíva iba vo filtrácii krvi od zbytkov metabolizmu, ako si mnohí myslia. Obličky sú pre náš organizmus dôležité z mnohých iných dôvodov. Pozrime sa na ne:

  • filtrujú krv obličky odstraňujú odpadové látky, toxíny a nadbytočnú vodu z krvi,
  • regulujú objem tekutín – zabraňujú dehydratácii alebo opuchom,
  • kontrolujú hladiny elektrolytov – ako je sodík, draslík, vápnik a ďalšie, čo je dôležité pre správne fungovanie buniek a nervového systému,
  • udržujú krvný tlaktým, že kontrolujú hladinu solí a vody v tele,
  • produkujú erytropoetínuktorý stimuluje tvorbu červených krviniek v kostnej dreni,
  • aktivujú vitamín D ktorý je dôležitý pre zdravie kostí a imunitný systém,
  • detoxikujú ťa metabolizujú rôzne toxíny a liečivá, aby boli pripravené na vylúčenie z tela,
  • udržujú optimálne pH krvi,
  • podporujú imunitný systém.
obličky, Ako si udržať zdravé obličky?

https://www.freepik.com/free-vector/doctors-check-health-kidneys-urinary-system-clinic-medical-study-tiny-people-with-chronic-kidney-diseases-physiology-flat-vector-illustration-urology-nephrology-dialysis-concept_22343708.htm#fromView=search&page=1&position=8&uuid=7f2fe8e4-55a9-437d-bb06-b2a3ec508d46

8 zaručených spôsobov, ako si udržať zdravé obličky

Už sme si povedali, prečo sú zdravé obličky pre nás dôležité a čo za čo všetko sú zodpovedné. Teraz sa spolu pozrieme na spôsoby, ako ich udržať zdravé a funkčné:

1. Pitný režim je pre zdravé obličky základ

O pitnom režime sa hovorí všade a veľa. To, že je naozaj dôležité prijať dostatočné množstvo čistej, nesladenej vody, určite vieš.

A prečo? Okrem dôvodov, ktoré spomíname v článku vyššie, dostatočný príjem tekutín podporuje aj správnu funkciu obličiek, riedi moč a pomáha znižovať riziko tvorby močových kameňov

Ak nedodáš organizmu dostatok tekutín, obličky spomalia svoju činnosť a môžu sa hromadiť odpadové látky v organizme, začnú sa tvoriť obličkové kamene alebo to môže viesť až k ochoreniam obličiek. 

  • Odporúčaný denný príjem vody sa môže líšiť v závislosti od hmotnosti, aktivity, podnebia a ďalších faktorov. Je dôležité piť dostatok vody nielen vtedy, keď cítiš smäd, ale pravidelne počas celého dňa.

2. Správne sa stravuj, obmedz nadmerné solenie

Zdravá strava je ďalším kľúčovým faktorom pri udržiavaní zdravia obličiek. Mala by obsahovať dostatok živín, aby obličky mohli optimálne fungovať. Na čo sa v jedálničku zamerať?

  • Ovocie a zeleninaobsahujú veľa vody, vitamínov, minerálov a antioxidantov, ktoré podporujú zdravie obličiek,
  • celozrnné produktycelozrnný chlieb, hnedá ryža, quinoa alebo ovsené vločky a iné – všetky obsahujú vlákninu a živiny, ktoré sú prospešné pre zdravie obličiek a celkové zdravie,
  • bielkoviny hydina, ryby, vajcia, mliečne výrobky s nízkym obsahom tuku, tofu a strukoviny. Bielkoviny sú dôležité pre budovanie a opravu tkanív a sú dôležité aj pre zdravie obličiek,
  • obmedz príjem solinadmerný príjem soli môže zvýšiť krvný tlak a zaťažovať obličky,
  • vyhýbaj sa sladeným nápojom,
  • menej spracovaných potravín – často obsahujú vysoké množstvo soli, cukru a nasýtených tukov.
obličky, Ako si udržať zdravé obličky?

https://www.freepik.com/free-photo/some-sea-salt-himalayan-salt-bowls-coming-out-salt-shakers_7417949.htm#fromView=search&page=1&position=15&uuid=7f2fe8e4-55a9-437d-bb06-b2a3ec508d46

3. Nezabúdaj na pohyb

Pravidelná fyzická aktivita je (okrem iného) dôležitá aj pre obličky:

  • zlepšuje krvný obeh – ktorý umožňuje obličkám efektívnejšie filtrovať krv a odstraňovať odpadové látky z tela,
  • podporuje zdravú hmotnosťobezita je spojená s väčším rizikom vzniku ochorení obličiek, ako je napríklad diabetická nefropatia a hypertenzná nefropatia,
  • znižuje riziko vzniku ochorení srdca – pohyb znižuje krvný tlak a hladinu cholesterolu, čo sú faktory, ktoré môžu poškodiť obličky a zvyšovať riziko vzniku ochorení srdca,
  • podporuje zdravú kontrolu cukru v krvi – fyzická aktivita zlepšuje citlivosť na inzulín a pomáha udržiavať zdravú hladinu cukru v krvi – to je dôležité pre prevenciu diabetu, ktorý je spájaný s poškodením obličiek,
  • znižuje stres a zlepšuje celkovú pohodu. Chronický stres môže mať negatívny vplyv na obličky, takže je dôležité nájsť spôsoby, ako ho zmierniť.

4. Udržuj si zdravú hmotnosť

Cukrovka, ochorenia srdca či vysoký krvný tlak sú všetko často následkom práve nadváhy a obezity. Všetky tieto ochorenia následne zaťažujú obličky a môžu viesť až k ich zlyhávaniu. Snaž sa preto udržiavať svoju hmotnosť v zdravom rozmedzí. Zachrániš tým nie len obličky, ale budeš predchádzať aj mnohým iným ochoreniam a poruchám.

Dbaj preto na vyváženú stravu, kontroluj svoje porcie, nepreháňaj to s prázdnymi kalóriami (alkohol), nezabúdaj na pohyb a fyzickú aktivitu. 

Vedela si? Stres a obezita patria medzi dva základné rizikové faktory takmer všetkých ochorení.

5. Maj pod kontrolou krvný tlak a cukor

Sledovanie krvného tlaku a hladiny cukru v krvi a ich udržiavanie na zdravej úrovni sú dôležité pre udržanie zdravia obličiek a prevenciu komplikácií spojených s hypertenziou a cukrovkou.

  • Pokiaľ máš problémy s tlakom alebo časté výkyvy tlaku v priebehu dňa, vhodné je mať vlastný tlakomer a každé ráno pravidelne merať a zapisovať hodnoty, pred raňajkami, pred aktivitami a užitím liekov. Následne si spraviť týždenný priemer a porovnávať hodnoty – ak sú vyššie ako odporúčané, bude potrebné zlepšiť životný štýl, prípadne navštíviť lekára.
  • Rovnako to platí aj pri meraní hladiny cukru v krvi. Každý človek by mal poznať svoju hladinu glukózy, cholesterolu a sledovať krvný tlak. Pozor si daj najmä v prípade, ak sa u teba v rodine vyskytuje cukrovka.
  • Dôležité je tiež vedieť pracovať so stresom. Ten totiž tiež hrá dôležitý vplyv na tlak a cukor.

6. Opatrne s alkoholom, vyhýbaj sa nikotínu

Konzumácia alkoholu a fajčenie môžu mať vážne dôsledky na zdravie obličiek.

  • Nadmerná konzumácia alkoholu zvyšuje riziko vzniku ochorení obličiek, ako je napríklad alkoholická nefropatia. Alkohol má toxický účinok na obličky a výrazne ich poškodzuje. Navyše, nadmerná konzumácia alkoholu môže viesť k dehydratácii, čo taktiež zaťažuje obličky, keď sa snažia odstraňovať odpadové látky z tela.
  • Fajčenie môže viesť k chronickému obličkovému zlyhávaniu či rakovine obličiek. Škodlivé chemikálie obsiahnuté v tabakovom dyme poškodzuje cievne bunky v obličkách, ovplyvňuje krvný obeh a zvyšuje riziko hypertenzie.
obličky, Ako si udržať zdravé obličky?

https://www.freepik.com/free-photo/male-female-hands-close-up-with-cocktails_4201326.htm#fromView=search&page=1&position=5&uuid=2ff4f88e-f31d-4d1f-95b4-e59b2a1a0da0

7. Pozor na lieky, ktoré poškodzujú obličky

Väčšina liekov sa metabolizuje buď v pečeni alebo obličkách. A práve dlhodobým užívaním takýchto liekov sú obličky nadmerne zaťažované a poškodzované. Pokiaľ užívaš lieky na chronické ochorenia, je vhodné nechať si raz za čas skontrolovať ich funkciu.

  • Veľmi opatrná buď aj pri voľnopredajných prípravkoch. Napríklad skupina liekov NSAID (sem patrí aj Ibalgin) je výrazne nefrotoxická (poškodzuje obličky) a neodporúča sa bez dohľadu lekára užívať dlhšie ako 5 dní.
  • Netreba to preháňať ani s doplnkami výživy. V nadmernom množstve tiež môžu zaťažiť obličky a zvýšiť riziko ich zlyhávania.

8. Preventívne prehliadky zachraňujú životy

Prevencia je základ zdravého, dlhého a aktívneho života. Pokiaľ ochorenia zachytíš hneď nazačiatku alebo im úplne predchádzaš, vyhrala si.

  • Preto sa netreba vyhýbať všeobecnej preventívke, gynekológii ani zubárom. Tvoja obvodná lekárka ti vyšetrí moč, krv, tlak a mnoho iných markerov, ktoré treba mať pod kontrolou.

Tak schválne, kedy si bola na preventívnej prehliadke naposledy?

Komentáre

Mohlo by ťa tiež zaujímať